Я молода, незалежна і … інфікована

olyaНевже це сталося зі мною? Як тепер жити далі? Ці та багато інших питань задають собі люди, які щойно дізналися про свій статус. Пролити світло на проблему та показати, що ВІЛ – це не вирок люб’язно погодилася Ольга Правдива, психолог проекту “Киянка+”, гештальт-терапевт, експерт з соціальних послуг.

ВІЛ і народження дітей

Міфів на тему ВІЛ-статусу багато. Один з них стверджує, що позитивна жінка не може народити здорових дітей. У випадку, якщо жінка інфікована, шансів народити здорового малюка більш ніж достатньо. Сучасні дієві методи профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини доступні для кожноїукраїнки. Вони дають можливість зменшити ризик наявності вірусу у немовляти до 1-2 зі 100%. Потрібно лише вчасно здійснити діагностику та приймати АРВ-терапію.
Якщо носієм інфекції у парі є чоловік, то ризик зараження дружини дуже сильно зростає. Але й тут є надія. Постійний і правильний прийом АРТ призводить до зниження концентрації вірусу до не виявлення/нульового, що унеможливлює інфікування партнера.

Якщо ви дізналися про статус перебуваючи у шлюбі

Часто трапляється, що заміжня дівчина пройшовши тест на ВІЛ, дізнається про статус. Що робити?
Важливо, в такий період, мати поруч людину, яка зможе підтримати і вислухати. Якщо такої людини немає, можна звернутися до соціальних працівників, психологів. Також відвідати групові заняття, де можна поспілкуватися з людьми, які живуть з ВІЛ та самостійно знайти внутрішні сили щоб подбати про себе в даній ситуації.
Чи необхідно одразу йому говорити про ваш ВІЛ-статус, вирішувати вам, можливо слід взяти собі трохи часу, щоб самостійно прийняти статус та знайти слова, як розповісти про нього близьким. Тим не менш варто запропонувати перевіритися на ВІЛ і чоловікові, оскільки він теж може бути інфікованим.

Якщо ви відчуваєте впевненість у ваших стосунках так, що можна відразу прийти і розказати, то не потрібно відкладати, оскільки ви потребуєте підтримки в даний період і важливо отримати її від близької людини. В будь-якому випадку важливо розуміти, що чоловікові необхідно дати час, щоб прийняти цю інформацію. Його поведінка(можливо навіть бурхлива) може бути не пов’язаною з відношенням до жінки. Є ймовірність того, що він сам тепер боїться бути інфікованим і йому потрібно прийняти свій діагноз так само, як це сталося з його дружиною. Також може бути варіант, коли у партнера виникає почуття провини, оскільки він знає, що швидше за все це він заразив свою кохану.

Страх

Повертаючись до теми страхів важливо розуміти, чого саме боїться жінка в результаті розкриття статусу. Як правило, це страх бути покинутою коханою людиною і відкинутою близькими, родичами.Звичайно, ми незліченну кількість разів можемо повторювати, що не треба боятися, але якщо страх є, то від нього не так легко позбутися. Потрібно просто поглянути йому в очі, візуалізувати можливі наслідки та визначитися як діяти в кожній з можливих ситуацій.
На нашій групі дівчата часто згадують про страх в контексті ВІЛ-інфекції. Їх непокоїть те, що вони не зможуть знайти нового партнера, відтепер стали приречені на самотність і не знають як далі жити з розбитим серцем. Також є страх повторити невдалий досвід попередніх стосунків, в яких жінка могла зазнавати насилля, як фізичного, так і емоційного. Виникає занепокоєння аби не перенести проблеми старих стосунків в нові. Розцінюючи себе негідною, в зв’язку зі своїм статусом, дівчина боїться не знайти такого чоловіка,про якого вона насправді мріє. У таких умовах важливе відчуття самоцінності – жінці необхідно знайти і усвідомити власну цінність, пам’ятати, що вона не лише інфікована, а людина, яка має свої інтереси та потреби, мрії та захоплення.

Пробачити і відпустити? Або щоб розпочати нове – викиньте старе.

Ми часто чуємо ці слова, однак дуже не просто це зробити, і часом роками тягнемо за собою валізу невиражених та непрожитих почуттів до важливої людини з одних стосунків в інші. Не завжди відносини завершуються по нашій волі. Людини може вже не бути в нашому житті, але почуття залишаються, образа, гнів, злість або ж ніжні і теплі емоції. В тілі лишається напруга, і тому складно розпочати нові стосунки з усім цим. Можливо ви чули таку приказку, для того щоб взяти щось нове потрібно викинути щось старе. Такий принцип діє і у людських стосунках. На одній з груп «Киянка+» ми піднімали тему завершення стосунків і пропонували писати прощальні листи. Це один з доступних кожному методів, потрібна тільки ручка і аркуш паперу. Звертаючись до цієї людини від себе, напишіть лист за такою структурою:

• Що ти відчувала до нього, коли ви були у стосунках.
• Що ти відчувала та що хотіла б сказати про момент вашого розставання.
• Що ти хотіла б змінити у ваших відносинах, якби могла повернути все назад.
• Що ти хотіла б йому сказати, та не змогла – викажи все, що не було сказано (розчарування, злість, біль, інші почуття).
• За що ти ображена на нього.
• За що ти відчуваєш провину.
• За що ти не можеш пробачити.
• За що пробачаєш.

Добре якщо цей лист є кому прочитати, якщо ні – просто перечитайте його самій собі вголос. Під час написання варто бути чесною, не фільтрувати, а писати те, що приходить на думку. Пам’ятайте – ви це робите для себе. Недарма кажуть, що папір все стерпить. Після прочитання, лист можна спалити. Звісно не факт, що це відразу допоможе, але з мого досвіду приносить певне полегшення та усвідомлення. Щоб почати нові стосунки потрібно завершити старі. Почуття – це енергія, маркер потреби, збудження, яке вимагає вивільнення.


Додайте відгук