Як боротися зі стресом, тим хто дізнався про свій діагноз: ВІЛ-інфекція.

Найближчий китайський ієрогліф, який описує поняття «стрес», перекладається європейськими мовами також як «криза». Він складається з двох знаків, розташованих один над одним. Верхній означає «небезпека», а нижній — «можливість». І це дуже точний образ, оскільки кожна подія, що потребує від людини зміни звичного способу життя і додаткових витрат енергії, є потенційно стресовою. Найчастіше  стрес викликають події неприємні, особливо якщо вони непередбачені й перебувають поза зоною нашого контролю.

    За час своєї роботи в «100 відсотків життя»  в мене не було клієнтів, для яких інформація про позитивний ВІЛ – статус не викликала би стресової реакції та тривожних переживань. Бо ця інформація є несподіваною і непередбачуваною, до якої не можна підготуватись і яка майже завжди  несе  в уявленні людини загрозу життю чи здоров’ю. Небезпека є вирішальним фактором у виникненні стресу.  Інформація щодо інфікування  викликає болісні та тривожні переживання,  з якими важко впоратись  і це може перевищувати  психічні   можливості людини.  Психіка людини не готова сприймати те, що  є небезпечним  загрозливим  та порушує її внутрішню рівновагу. Виникає  стресова реакція.

Стресова реакція може бути гострою, або приймати хронічний характер.

При гострому стресі  виникає сильна емоційна напруга , відзначається порушення  сприйняття, уваги  тощо. Людина сконцентрована  виключно на стресовому факторі. Допомогти зменшити  напругу, відреагувати  болісні емоції і почуття , які заважають ясно мислити та сприймати необхідну інформацію  може допомогти психолог. Якщо людина хоче побути на самоті чи з близькою людиною,важливо не стримувати  емоції  та безпечним ( плач, крик та інше) способом виразити їх.

Хронічний стрес виснажує людину, впливаючи не тільки на фізичний, психологічний , емоційний стан, а й на працездатність, поведінку, взаємовідносини з оточуючими і у родині. Знизити рівень стресу допоможе виявлення  тих тривожних переживань і вирішення хвилюючих питань,  які підтримують стресове напруження, не даючи змогу людині повноцінно жити, реалізуючи власний потенціал, працювати, будувати стосунки та не бути заручником  власних страхів. Які саме думки, хвилювання, інформація несе загрозу для  здоров’я та життя людини?

У кожного різніі страхи  та  хвилювання.  Одну людину буде хвилювати питання  щодо можливого розголошення статусу, другу  –  неможливість( в ії уяві) народити здорову дитину, третю – відмова рідних та близьких. Сила впливу стресора залежить не від об’єктивної характеристики ситуації, а від нашого суб’єктивного сприйняття, від наших думок та уявлень. Наприклад ,ми не зможемо дізнатись, як до нас відноситься  будь – яка людина, поки  ми не почуємо це від неї. Все інше є лише наше припущення, яке може не відповідати дійсності. Це стосується і інших страхів.

 У більшості людей відсутні знання щодо ВІЛ, а лише уявлення та припущення, які зазвичай пронизані проявами стигми та страху. Тому, отримання достовірної інформації щодо ВІЛ, роз’яснення всіх хвилюючих питань пов’язаних із  нормалізацією,збереженням  чи відновленням стану здоров”я, вирішення внутрішніх конфліктів та суперечностей ,  а також отримання необхідних знань та навичок щодо життя із ВІЛ, допоможе  зменшити рівень стресового напруження  та дозволить  планувати подальші дії, приймати усвідомлювані рішення щодо власного  здоров”я і подальшого  лікування та повернить людині контроль над власним життям. Отримати інформацію можливо у соціальних працівників, які проводять  «Школу пацієнта» та крок за кроком  формують навички життя із ВІЛ,  навички безпечної поведінки та здорового способу життя тощо. 

Кожна людина має власний потенціал  для зменшення рівня стресу чи його подолання, однак кожен розвиває певні індивідуальні стратегії та використовує різні, притаманні тільки йому ресурси.

Приклади зменшення стресу, які можливо використовувати(при хронічному стрессі)

Не занурюйтесь думками у  травмуючу подію, а повертайте себе до « тут і тепер»;

Робіть те, що вам подобається, в залежності від своїх потреб та бажань;

Займайтеся релаксаційними та дихальними практиками;

Фізичні вправи і  емоційні прояви – біг, танці, їзда на велосипеді (фізичні вправи), плач, сміх (емоційні прояви) дуже важливі для підтримування здоров’я і зменшення стресу.

Не відмовляйтесь від підтримки рідних та друзів;

Дотримуйтесь режиму дня, гігієни сну,  засад здорового харчування,  режиму регулярної фізичної активності та відпочинку;

Позитивне мислення послаблює емоційне напруження, допомагає знайти ефективне рішення і діяти відповідно до обставин;

Не менш дієвим способом подолання стресу є також надання допомоги іншим. Люди набувають сили, коли надають допомогу іншим.

Через такі складові, як терпимість (толерантність), прощення, відчуття зв’язку з людьми приходить допомога і полегшення;

Психологічні консультації та консультації «рівний рівному».

Наше життя є таким, як ми про нього думаємо. Те, як ми себе почуваємо в даній ситуації, великою мірою залежить від нашої оцінки цієї ситуації. Я розумію,що отримання позитивного ВІЛ- статусу не викликає позитивних емоцій, але знання про ВІЛ статус може зберегти  здоровя та життя, тому що своєчасне виявлення ВІЛ  допоможе  своєчасно розпочати прийом  АРВ –терапії , таким чином припинивши розмноження вірусу  та руйнування  імунної системи.


Коментарі для цієї сторінки закриті