Вчені знайшли вакцину, яка дає імунітет до ВІЛ

Американські вірусологи створили експериментальну вакцину, що прищеплює імунітет до 30% відомих штамів ВІЛ. Препарат випробували на мишах і макаках.

“Мої колеги знайшли “ахіллесову п’яту” в структурі вірусу, що дозволило їм створити нову і потенційно дуже сильну вакцину. Це дослідження стане першим кроком на шляху до створення безпечної і дійсно надійної методики захисту від ВІЛ”, – заявив директор Національного інституту по вивченню алергії і інфекцій в Бетесді (США) Ентоні Фаучи.

Як пояснюють імунологи, через 3-4 роки після зараження ВІЛ імунна система людини часто починає синтезувати, так звані, антитіла широкого профілю дії (bnAbs), здатні нейтралізувати відразу кілька різновидів вірусу. Це мало в чому допомагає організму, так як вірус до цього часу вже встигне глибоко проникнути в усі тканини тіла і перейти в хронічну стадію.

Пітер Квон (Peter Kwong) з Національного інституту з вивчення алергії і інфекцій і його колеги вже багато років вивчають структуру цих антитіл, намагаючись зрозуміти, за які частини ВІЛ вони чіпляються і як можна змусити організм людини відтворити їх, не контактуючи з “живим” вірусом .

Ситуація змінилася два роки тому, коли Квон і його колеги відкрили вкрай незвичайне антитіло, яке отримало ім’я N123-VRC34, в крові одного з носіїв вірусу. Ця молекула чіпляється не за оболонку вірусу, а за так званий “пептид злиття” – особливий білок gp41 “склеює” мембрану клітини з часткою ВІЛ і дозволяє вірусу РНК проникнути всередину неї.

Структура gp41, як відзначають вчені, майже не змінюється в порівнянні з іншими частинами вірусу, так як він грає критичну роль в його життєвому циклі. Це наштовхнуло біологів на думку, що подібне антитіло можна використовувати в якості бази для вакцини від ВІЛ. В результаті дослідів на мишах і мавпах несприятливими до зараження виявилось 70 із 208 нині існуючих штампів ВІЛ, що поки залишається рекордом для вакцин.

Зараз вчені продовжують модифікувати структуру білків, сподіваючись підвищити ефективність щеплення, і шукають нові антитіла, які взаємодіють з gp41. Перша версія вакцини почне проходити клінічні випробування, як сподіваються вчені у наступному році.


Коментарі для цієї сторінки закриті