В столиці відбулася Нарада з координації пілотування сталої моделі надання ВІЛ-послуг

22 грудня 2017 року, в рамках пілотного проекту «Сталість ВІЛ-послуг», Департамент охорони здоров’я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі – ДОЗ КМДА) разом із Благодійною організацією «100 відсотків життя. Київський регіон» та провідними фахівцями в сфері ВІЛ-інфекції/СНІДУ провели нараду з питань забезпечення ефективної відповіді на епідемію та координації впровадження стратегії Fast Track в місті Києві.

Учасники заходу мали змогу ознайомитись із сучасними тенденціями щодо організації протидії епідемії ВІЛ-інфекції в Україні, проаналізувати міський та районні каскади діагностики і лікування ВІЛ-інфекції, узгодити цільові показники обсягів та ефективності тестування на ВІЛ та подальшого медичного нагляду за пацієнтами.

Також відбулось обговорення організаційних засад децентралізації та інтеграції ВІЛ-послуг у поточну діяльність закладів охорони здоров’я районного підпорядкування. Окрему увагу було приділено актуальним питанням ко-інфекції туберкульоз/ВІЛ та розширенню програми замісної підтримувальної терапії.

Лариса Гетьман, заступник генерального директора ДУ «Центр громадського здоров’я» МОЗ України» зазначила: «Наразі робоча група Міністерства охорони здоров’я завершує роботу над новим Уніфікованим клінічним протоколом первинної, вторинної та третинної медичної допомоги «ВІЛ-інфекція у дорослих та підлітків», який суттєво змінить підходи до організації виявлення та лікування даного захворювання. Взагалі, 2018 рік має стати для держави ключовим у розбудові нової системи відповіді на епідемію ВІЛ-інфекції. Попереду – розробка та затвердження наступної Загальнодержавної цільової соціальної прогами протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2019-2013 роки та реалізація протягом 2018-2020 років програми Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією».

Галина Зборомирська, начальник відділу лікувально-профілактичної  допомоги дорослому населенню ДОЗ КМДА, підсумовуючи обговорення, сказала: «Впровадження Міської цільової програми протидії ВІЛ-інфекції на 2017-2021 роки, що заснована на цілях Fast Track, вимагає від нас мобілізації всіх ресурсів та радикальної зміни підходів до організації виявлення та лікування ВІЛ-інфікованих. Перше не є проблемою – з міського бюджету на ці цілі виділяються значні кошти, також ми відчуваємо суттєву підтримку наших міжнародних партнерів. В той же час, зміна організаційних засад відбувається повільніше. Але, не зважаючи на складнощі, що супроводжують будь-яке реформування, нам вдалося спільними зусиллями зрушити ситуацію у необхідному напрямку та започаткувати інституалізацію актуальних ВІЛ-послуг до закладів охорони здоров’я, що надають первинну та спеціалізовану медичну допомогу».

За даними Київського міського центру профілактики та боротьби зі СНІДом, які представив головний лікар Олександр Юрченко, станом на 1 грудня  2017 року в столиці під медичним спостереженням знаходяться 12 501 людини, які живуть з ВІЛ, та 320 дітей з діагнозом ВІЛ-інфекції на стадії підтвердження (віком до 18 місяців). З них 8 287 людей отримують антиретровірусну терапію. Загальна ж оціночна кількість хворих на ВІЛ в Києві – 23 100 осіб. За словами О.Юрченка, від початку 2017 року в Києві під медичний нагляд взято 1 673 людей із ВІЛ/СНІДом. Таких результатів вдалося досягти через масштабне впровадження тестування на ВІЛ швидкими тестами в ЗОЗ міста, яке стало можливим завдяки консолідації зусиль неурядових і державних організацій. О. Юрченко повідомив, що наступного року місто закупить рекордні 140 тис швидких тестів для діагностики ВІЛ, а загальна кількість тестувань сягне 250 тисяч. Крім того, наступного року розшириться географія надання ВІЛ-послуг: близько 3 тис пацієнтів зможуть отримувати АРТ за місцем проживання. 

Головний лікар Київської міської наркологічної клінічної лікарні «Соціотерапія» Володимир Ярий повідомив, що на сьогодні в м. Києві замісну підтримуючу терапію отримують 1110 людей(158 пацієнтів отримують препарат за власний кошт), що є споживачами ін’єкційних наркотиків, на семи сайтах. В 2018 році планується відкриття  ще шести нових сайтів ЗПТ: п’ять сайтів відкриється в межах проекту «Сталість ВІЛ-послуг» БО «100 відсотків життя. Київський регіон» на базі ЦПМСД . Один сайт ЗПТ буде відкрито на базі ТМО «ФТИЗІАТРІЯ». 2018 року ЗПТ в Києві отримуватимуть 1650 пацієнтів (загалом же наступного року буде придбано 1769 курсів ЗПТ). В. Ярий повідомив, що в 2017 році 5 сімейних лікарів та 3 лікаря фтизіатра пройшли курси тематичного вдосконалення, а вже в першому кварталі 2018 року аналогічні курси пройдуть 10 сімейних лікарів Києва.

За інформацією Юлії Загути директора ТМО «ФТИЗІАТРІЯ» у м. Києві, люди з ВІЛ  відносяться до груп підвищеного ризику щодо захворювання на туберкульоз; також ТБ є однією з основних причин смерті ВІЛ-інфікованих осіб. Якщо загальнонаціональний показник захворюваності на ТБ в період з 1999 до 2016 року встиг збільшити показники та майже повернувся до мінімуму (за вказаний період)[1], то цифри ко-інфекції ТБ/ВІЛ на рівні країни та столиці лише зростають[2]. Таку ситуацію Ю.Загута пов’язує не лише з посиленням епідемії, а й з підвищенням кількості ново виявлених пацієнтів з ТБ, ВІЛ та ко-інфекцією. Разом з тим смертність від туберкульозу серед зазначених груп хворих на рівні країни та міста невпинно зменшується, а від ко-інфекції продовжує збільшуватись[3].

За словами Ю.Загути, необхідно широко впроваджувати практику обстежень усіх ВІЛ-інфікованих пацієнтів на наявність або ризик розвитку ТБ, а також усім хворим на ТБ повинно бути запропоновано консультування та тестування на ВІЛ.

[1] 1999 р. – 54,4 особи на 100 тис населення, 2005 р.- 84,1 особи на 100 тис, 2016 р. – 54,7 особи на 100 тис.

[2] 2000 р. – 0,2 особи на 100 тис, 2016 р. – 10,6 особи на 100 тис (ТБ/ВІЛ Україна), 12,1 особи на 100 тис (ТБ/ВІЛ Київ)

[3] Смертність від ТБ Україна: 1999р. – 22,2 особи на 100 тис, 2016р. – 9,5 особи на 100 тис.; Київ: 1999р. – 8,8 особи на 100 тис, 2016р. – 4,9 особи на 100 тис

Смертність від ко-інфекції ТБ/ВІЛ Україна: 2005 р. – 3 особи на 100 тис, 2016 р. – 5,7 особи на 100 тис; Київ – 2005 р. – 1,7 особи на 100 тис, 2016 р. – 4,7 особи на 100 тис.

В заході взяли участь заступниця генерального директора ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» Лариса Гетьман, начальник відділу лікувально-профілактичної  допомоги дорослому населенню департаменту охорони здоров’я КМДА Галина Зборомирська, начальники управлінь охорони здоров’я районних у м. Києві державних адміністрацій,  головний лікар Київської міської клінічної лікарні № 5Олександр Юрченко, директор ТМО «Фтизіатрія» Юлія Загута, головний лікар Київської міської наркологічної клінічної лікарні «Соціотерапія» Володимир Ярий, головні лікарі центрів первинної медико-санітарної допомоги, головні лікарі консультативно-діагностичних центрів, радник з питань політики у сфері охорони здоров’я проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії» Алла Василькова, керівник пілотного проекту «Сталість ВІЛ-послуг» Ольга Трикуль, старший радник з питань ВІЛ / СНІД в Місії USAID в Україні Паола Павленко, Головний лікар київського міського центру здоров’я Отто Стойка, Олена Лукашевчи -Київський міський центр громадського здоров’я, директор ТМО «Дерматовенерологія» у м.Києві Віктор Корнієнко. 

Нарада відбулась в рамках реалізації пілоту «Сталість ВІЛ-послуг» за підтримки проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії». Пілот впроваджується в місті Києві із червня 2016 року. Організація-виконавець «Благодійна організація «100 відсотків життя. Київський регіон».

 

 

 

 

 

 


Коментарі для цієї сторінки закриті