24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом

02Туберкульоз  не є хворобою соціальних низів. Ця бактерія (ТБ)  живе в організмі однієї третини населення світу і заразитися ним можна навіть у громадському транспорті. «Поінформованість про туберкульоз може зменшити ризик захворювання. Якщо ви весь час перебуваєте в контакті з великою кількістю людей, слід щороку проходити плановий огляд і флюорографію», – наголосила Вікторія Галстян, соціальний працівник БО «100 відсотків життя. Київський регіон»  в рамках проекту «Соціальний супровід амбулаторного лікування хворих на чутливий туберкульоз (з ВІЛ інфекцією та без)» під час лекції для студентів Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова.

У вигляді інтерактивної бесіди з учасниками заходу обговорилися основні питання щодо профілактики захворювання, а також акцентувалася увага на правильному харчування та образі життя задля зміцнення імунітету.

Пропонуємо вашій увазі найпопулярніші міфи про туберкульоз:

  1. Туберкульоз – хвороба соціальних низів.

Найпоширеніший міф, який також приписують і ВІЛ-інфекції. Ілюзію посилює той факт, що більшість хворих із середнім та високим рівнем добробуту бояться афішувати свою недугу, щоб не бути відторгненими соціумом. Та згадаймо відомі історичні приклади: Лесю Українку, що хворіла на туберкульоз кісток, або Антона Чехова. Насправді, туберкульозом може захворіти кожен, особливо якщо у вас знизився імунітет та ви контактували з людиною, у якої відкрита форма. Пам’ятайте: це захворювання передається повітряно-крапельним шляхом.

  1. Реакція «манту» – ознака туберкульозу.

Червона плямка, яка виникає на місці підшкірного введення препарату – лише ознака алергічної реакції. Щоб визначити результати проби, вимірювати слід не її, а папулу в місці ін’єкції – білий горбочок у центрі плями. Бувало чимало випадків, коли не досить кваліфіковані лікарі, побачивши велику червону пляму на руці, призначали дітям, що могли бути абсолютно здоровими, курс лікування від туберкульозу на цілий рік. І добре, якщо це лікування закінчувалось без побічних ефектів.

  1. Туберкульозом хворіють лише раз.

70% пацієнтів, які вилікувались від туберкульозу, за певних умов можуть мати рецидив. Адже збудник хвороби залишається в їхньому організмі й може активізуватись під впливом змін у хімічному складі крові. При цьому результати аналізів крові та флюорографія можуть цього не показувати. Тож людям, що перехворіли на туберкульоз, слід особливо відповідально ставитись до свого здоров’я.

  1. Не хочеш захворіти – вакцинуйся.

Резистентні форми хвороби вражають і вакцинованих. Тим часом у деяких випадках вакцина не є цілком безпечною й може загрожувати здоров’ю, особливо дитячому. Доцільність вакцинації – дражливе й дискусійне питання, особливо в Україні, де періодично виникають скандали, пов’язані з якістю вакцини. Сумніви викликає й якість вакцини російського виробництва, не сертифікованої Всесвітньою організацією охорони здоров’я та у вісім разів дешевшої за аналогічну данську.

  1. «Чистюлі» менше хворіють на ТБ.

Якщо людина здорова, дотримується простих правил гігієни та тримає свою оселю в чистоті, вона значно знижує ризик зараження. Втім, паличка Коха є в організмі абсолютної більшості людей. Потрапивши в організм, ця мікобактерія утворює навколо себе своєрідну вапняну капсулу. В такому стані вона може проіснувати до кінця життя людини, так і не активізувавшись. Проте є чинники, які змушують збудника активізуватись, зруйнувати свою капсулу й почати розмножуватись. Це може бути стрес, гіпертермія під час звичайного грипу, а особливо запалення легень, хвороби, пов’язані із зниженням імунітету (особливо СНІД – у більшості хворих на імунодефіцит розвивається відкрита форма туберкульозу), вживання наркотиків тощо. До речі, у випадку Лесі Українки – туберкульоз кісток спровокувала холодна купіль.

Пам’ятайте: ніхто не застрахований від туберкульозу, тому не варто легковажно ставитися до свого здоров’я!

Інформаційна довідка:

В Україні, згідно з Указом Презедента № 290 від 22 березня 2002 року, встановлений Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз, який відзначається щорічно 24 березня.

Одним із завдань, поставлених в рамках Цілей в галузі сталого розвитку на період до 2030 року, є ліквідація глобальної епідемії туберкульозу. «Стратегія по ліквідації туберкульозу», розроблена ВООЗ і схвалена Всесвітньою асамблеєю охорони здоров’я в 2014 році, закликає знизити рівні смертності від туберкульозу на 90% і захворюваності на туберкульоз на 80% до 2030 року в порівнянні з рівнями 2015 року.


Коментарі для цієї сторінки закриті