“Медична катастрофа”: у Британії розслідують зараження тисяч пацієнтів ВІЛ

У Великій Британії почалося публічне розслідування справи про зараження тисяч британців ВІЛ та гепатитом після переливання крові. Першими показання дали постраждалі пацієнти.

Публічне розслідування має з’ясувати, як близько п’яти тисяч людей із гемофілією та іншими порушеннями згортання крові були заражені вірусами ВІЛ і гепатиту С у 1970-х і 1980-х роках у Великій Британії після медичних процедур.

Імовірно, близько трьох тисяч із них уже померли.

Як це трапилося?

На початку 1970-х у Британії почали використовувати нові ліки проти гемофілії – препарати крові.

До цього пацієнти змушені були залишатися в лікарні для переливання крові навіть при незначних травмах. Препарати крові (окремі компоненти плазми, що сприяють згортанню крові) давали пацієнтам набагато більшу мобільність.

Препарати крові привозили зі США. Плазму для них отримували від донорів, серед яких були, зокрема, в’язні і наркоторговці, які продавали свою кров заради грошей. У цій плазмі могли міститися віруси імунодефіциту людини (ВІЛ) і гепатиту.

В середині 80-х препарати крові стали зазнавати обробки, яка вбивала віруси.

Питання про те, чому цього не робили раніше, як заражені ліки потрапили в обіг та хто має понести за це відповідальність, досі залишаються відкритими.

Після 1991 року препарати крові ретельно перевіряли. В кінці 90-х їх перестали застосовувати – винайшли інші, безпечніші способи лікування гемофілії.

Публічне розслідування може тривати кілька років. Багато з постраждалих уперше публічно розкажуть про те, як це сталося.

“Нас зрадили та оббрехали”

Одна з постраждалих, яка погодилася дати коментар BBC, заразилася ВІЛ від свого чоловіка.

Він страждав на гемофілію та отримав заражену кров при лікуванні. Чоловік уже помер. Жінка сподівається дожити до кінця розслідування.

“Ви тільки уявіть, що це була середина 80-х – атмосфера страху, дискримінації та абсолютного неприйняття таких діагнозів як СНІД і ВІЛ. Ми обоє були розчавлені цією новиною”, – розповідає жінка.

Інший потерпілий – Стів Думонд, якому зараз 60. Спочатку у Стіва були незначні симптоми гемофілії. За правильного лікування він міг би прожити активне та здорове життя.

В кінці 1980-х лікарі сказали йому, що підозрюють ВІЛ. Через 18 місяців обстеження Стіву сказали, що все в порядку, а потім поставили діагноз – гепатит C.

Він страждав від кровотечі в шлунку, втрати слуху та серйозного пошкодження печінки, яке може згодом призвести до раку.

За словами Стіва, все пацієнти відчувають, що їх “зрадили та оббрехали”. Він вважає, що держава, лікарі та медичні компанії намагаються зняти з себе відповідальність.

Розслідування

Британський уряд Маргарет Тетчер критикували за те, що влада навмисно замовчує інформацію про масове зараження ВІЛ і вірусом гепатиту C.

У 1989 році деяким постраждалим пацієнтам почали виплачувати компенсації. Публічного розслідуванняне проводили.

Проводилися недержавні розслідування. Одне з них ініціював член партії лейбористів Пітер Арчер, але у нього не було офіційного статусу та можливості зажадати потрібні документи.

Ще одне розслідування протягом семи років проводив уряд Шотландії.

Результати, оприлюднені у 2015 році, розкритикували, авторів звинуватили в цензурі та приховуванні фактів.

Колишній міністр охорони здоров’я Ендрю Бернем також закликав розібратися в ситуації. Виступаючи в парламенті, він заявив, що ця справа може бути результатом кримінальної змови.

Джерело: https://www.bbc.com/ukrainian/news-45646857


Коментарі для цієї сторінки закриті