Розкриття статусу: як правильно сказати рідним

вич_у_женщинРано чи пізно перед кожною ВІЛ-позитивною людиною постає питання розкриття свого статусу перед рідними, близькими, партнерами чи дітьми. Чи потрібно це робити і як краще донести таку інформацію пояснювала Ольга Правдива, психолог проекту «Киянка+», гештальт-терапевт, експерт з соціальних послуг під час групової зустрічі в рамках проекту.

Насправді, як і будь-який інший діагноз, ВІЛ – це таємниця, яку працівники медичних закладів не мають права розголошувати. Ви не зобов’язані доводити до відома про свій діагноз ні роботодавця, ні колег, ні будь-яких офіційних осіб чи лікарів поза СНІД-центром. Це ваше право: повідомляти про свій статус чи ні, і в цьому аспекті кожен громадянин захищений Законом України. Проте нести одному таку таємницю – дуже важка ноша для психіки, якою б сильною людиною ви себе не вважали. Діагноз ВІЛ-інфекція – практично завжди величезний стрес. Всім людям в стресовій ситуації вам потрібно співчуття і підтримка.

Саме тому експерт зробила акцент групової зустрічі на розмові про позитивний статус із близькими людьми. «Це найболючіші та психологічно найскладніші умови розкриття для позитивної жінки. В таких випадках можна отримати неочікувану реакцію на досить серйозний крок з вашого боку», – зазначила психолог. Щоб запобігти негативним випадкам та непередбачуваній поведінці дорогих серцю людей, учасниці мали змогу навчитися правильно готуватися і коректно вести такі бесіди, завдяки тренувальним вправам.

Перед розкриттям свого позитивного статусу іншій людині необхідно розглянути з різних сторін та свідомо зважити це рішення. Існує відпрацьований покроковий алгоритм для донесення таких важливих повідомлень:

1. ПОТРЕБА
2. ПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ
3. ПІДГОТОВКА
4. РОЗКРИТТЯ
5. ПІДТРИМКА

ПОТРЕБА
Першим пунктом виділена саме потреба в розкритті. Це повинне бути досить виважене та внутрішньо необхідне і мотивоване рішення. Кожен з нас має свої психологічно слабкі місця, і ваш співрозмовник теж, яким би підготовленим та обізнаним він не був.

Вправа:
Задайте собі відверті питання:
– кому (хто ця людина і наскільки важливо їй знати таку інформацію);
– навіщо (для чого я це кажу, з якою метою: задля отримання допомоги в разі потреби, задля фінансової або моральної підтримки, ін.);
– чому (з якої причини це для мене важливо, що я матиму для себе і, що це змінить в мені і моєму житті).

Необхідно дуже уважно прислухатися до своїх відповідей на ці важливі питання. Виважено, впевнено та відверто сформувати свою потребу розкриття.

ПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ
На даному етапі можна рекомендується зробити кілька тренувальних вправ і всю інформацію написати на аркуші. Це допоможе впорядкувати розмаїття жіночих думок.

Вправа 1. «Бланк рішень».
Така вправа-роздум годиться для прийняття будь-яких важливих для вас рішень, адже наочно і яскраво показує нам особисто всі «за» і «проти». Отже, ділимо аркуш на дві половини: зліва – «МІНУСИ», які несе з собою це рішення, в правій частині відповідно «ПЛЮСИ», а далі по пунктах заповнюємо обидві колонки. По закінченні отримаємо повну картину рішення.

Вправа 2. «Квадрат рішень»
Головний девіз цієї вправи: «Правильно поставлене питання – 90% отримання правильної відповіді!» Тож ділимо аркуш на чотири частини. В кожній частинці пишемо зверху питання, а нижче – відповідь на нього.
Що станеться хорошого (після цього рішення)?
1.
2.
3…….
Що станеться поганого (після цього рішення)?
1.
2.
3……..
Чого НЕ станеться хорошого (після цього рішення)?
1.
2.
3………..
Чого НЕ станеться поганого (після цього рішення)?
1.
2.
3…………

І головне пам’ятати, що всі ці вправи – допомога для нас задля впевненості у правильності рішення. Всі відповіді є шпаргалками для подальшої розмови з обраною особою, а дані пункти виявляють нашу готовність та внутрішню картину на сьогодні (тобто це сигнали про бажання та потреби нашої особистості).

ПІДГОТОВКА
Дуже відповідальний та енерговитратний період. Головним у ньому є особиста детальна поінформованість та впевненість у своїх діях і словах. Пошук потрібної інформації, консультації зі спеціалістами та соціальними працівниками, психологом, відвідини групи підтримки – це головні та надійні ваші партнери. Пропишіть ситуацію, свої фрази, основні наголоси у бесіді. Уважно та виважено оберіть час, місце, ситуацію та обставини при яких збираєтеся розкрити свій статус. Піклуйтеся про стан свого обранця та будьте уважні до його почуттів!

РОЗКРИТТЯ
Перш ніж зробити це у реальному житті необхідно потренуватися. Вголос проговоріть речі та теми, які для вас будуть важливими при розкритті. Якщо є можливість потренуйтеся на групах підтримки, щоб отримати зворотній зв’язок та розставити правильні акценти. На скільки це можливо, постарайтеся прибрати хвилювання в голосі та рухах тіла. Пропрацюйте ситуацію з різними варіантами розвитку подій та донесення інформації. Будьте уважні до свого співбесідника, оцінюйте його емоційний стан, тілесні реакції та можливі страхи, які Ви ЗАВЖДИ МОЖЕТЕ ПОДОЛАТИ завдяки своїй поінформованості. Адже лише відсутність достовірної інформації породжує страх. Спонукайте іншого учасника діалогу задавати питання стосовно ВІЛ, роз’ясніть свою та його безпечність, заспокойте своєю впевненістю та інформованістю, надайте самостійний доступ до статей та перевірених сайтів про дію терапії і контроль над хворобою, про шляхи передачі вірусу.

ПІДТРИМКА

В такі важливі моменти добре мати дружню підтримку, можливість зателефонувати або зустрітися зі знаючою особою, знати куди звернутися по підтримку і допомогу в разі якихось питань та складних ситуацій. Також дуже важливо знати та скоординувати звернення вашого співбесідника, куди він може звернутися за додатковою інформацією або пройти тестування, переглянути матеріали і бути впевненим у своєму і вашому щасливому майбутньому!

Будьте впевнені і розважливі! Хай щастить вам у всьому, любі жінки!

Нагадуємо, в рамках проекту «Киянка+» щомісяця проводяться зустрічі зі спеціалістами, які дають практичні рекомендації учасницям групи. Проект реалізовується в результаті співпраці МБФ “СНІД Фонд Схід-Захід” (AFEW-Україна), БО «100 відсотків життя. Київський регіон» та НВО «Позитивні жінки світу» (PWW) для підтримки і емпаурмента ВІЛ-позитивних жінок міста.


Коментарі для цієї сторінки закриті