Поради спеціаліста: профілактика раку молочних залоз

Щорічно в Україні рак молочних залоз діагностується у 16 тисяч українок. Половину з них врятувати не вдається. Фахівці пояснюють: велика кількість пухлин діагностують занадто пізно. Щоб попередити розвиток цієї важкої хвороби, в рамках проекту «Якщо ти позитивна» приуроченому Всесвітньому дню здоров’я та Міжнародному дню активних дій за жіноче здоров’я відбулася зустріч з лікарем акушером-гінекологом КМЦ СНІДу КМКЛ №5 Іриною Адеяновою.
Ірина Володимирівна розповіла учасницям групи «Киянка+» про необхідність відвідування профільних спеціалістів (гінеколога, мамолога), мамографію, а також про особливості гормонального лікування разом з АРТ.

Фактори ризику:
– Пізні пологи – народження першої дитини до 30 років, грудне вигодовування хоча б до 6 місяців знижують ймовірність виникнення хвороби. Крім того, грамотне використання гормональних контрацептивів, планування вагітності і відмова від абортів також важливі фактори.
– Екологія – зменшення впливу всіляких канцерогенів на жіночий організм, відмова від алкоголю і куріння, боротьба зі стресом.
– Регулярне самостійне обстеження молочних залоз, щомісяця після завершення менструації. Форма, симетричність, наявність ямок, горбиків, ущільнень, зміна шкірних покривів – на все варто звертати увагу. Також необхідно обстежити пахвові западини і область ключиць в пошуках окремих збільшених лімфовузлів. При появі будь-яких підозр слід негайно звернутися до фахівця.
– Зручний бюстгальтер. Бюстгальтери з кісточками і щільними рельєфними швами травмує груди. Щільний бюстгальтер (топік), такий, як носять бігуни, може вберегти нервові волокна в грудях від хворобливого розтягування.
– Правильний спосіб життя та харчування. Виключити: жирне, смажене, свинину, кава, гостру і пряну їжу. Відмовитися від прийому м’яса, вирощеного із застосуванням стимуляторів росту, і генетично модифікованих продуктів харчування, і не годувати цим дітей. Необхідно: Рідина – не менше 2,0-2,5 л / добу, фреші / соки 200 мл. в день, кисломолочне – до 0,3 – 0,5 л / добу . Продукти з високим вмістом вітамінів А, Е і С – морква, шпинат, абрикоси, цитрусові, капуста. Більше бувати на свіжому повітрі, піші прогулки.

Симптоми захворювання:
– Втягнення соска
– Пухлина в молочній залозі
– Біль в грудях
– Втягнення шкіри або місцева «зморшкуватість» у вигляді «лимонної кірки»
– Зміна шкіри грудей (почервоніння)
– Зміна контуру і форми грудей
– Наявність виділень з сосків
– Виразка шкіри соска
– Наявність вузлів у пахвовій області

Пам’ятайте! Основна профілактика – це самоконтроль, тому що чим раніше жінка помітить відхилення і новоутворення і чим швидше звернеться до лікаря, тим швидше буде вжито необхідних заходів.

Зустріч з мамологом відбулася в рамках проекту «Якщо ти позитивна» приуроченому Всесвітньому дню здоров’я та Міжнародному дню активних дій за жіноче здоров’я, який реалізується за підтримки БО «Позитивні жінки», «СНІД Фонд Схід-Захід» (AFEW) та БО «100 відсотків життя. Київський регіон». Проект спрямовано на привернення уваги ВІЛ-позитивних жінок та жінок з уразливих груп до проблематики РМЗ та мотивацію щорічного проходження огляду мамолога та УЗД молочних залоз, до методики самодіагностики.


Коментарі для цієї сторінки закриті