Fast Track по-київські: чому програма подолання ВІЛ/СНІД в столиці йде повільно

На початку цього року в Києві запрацювала Міська цільова програма протидії епідемії ВІЛ-інфекції (Київ увійшов до переліку міст, які реалізують стратегію Фаст Трек). Для її реалізації з бюджету міста, Держбюджету та недержавних коштів передбачено 1460264,65 тис грн. (з них 264289,62 тис грн на 2107 рік, зокрема з бюджету міста – 41753,66 тис грн).

Завданням цього величезного проекту є подолання епідемії ВІЛ/СНІД в місті. До 2021 року у Києві необхідно виявити та поставити на диспансерний облік 11,5 тис людей, інфікованих ВІЛ,  залучити до АРТ(антиретровірусної терапії) 14,1 тис людей та підвищити до 81,4 % (від оціночної чисельності) рівень охоплення лікуванням, а також досягти 90 % ефективності АРТ у людей, які її отримують. Основне навантаження з реалізації програми припадає на КМЦ СНІДУ і основний масив коштів під її реалізацію спрямовуються саме сюди.

Однак, згідно зі звітом проведених закупівель, в межах програми станом на 31 серпня 2017 року освоєна лише частина виділеного бюджету. На ці гроші закуплені молочні суміші для дітей, народжених матерями із ВІЛ, проведені гематологічні та біохімічні дослідження, багато закупівель було оголошено повторно.

В той же час протягом року жодної копійки із передбачених програмою коштів не було витрачено на облаштування кабінетів інтегрованої медичної допомоги на базі Центрів первинної медико-санітарної допомоги та неспеціалізованих закладів охорони здоров’я, профілактику та лікування опортуністичних інфекцій у людей, що живуть із ВІЛ (ЛЖВ), соціальний супровід ЛЖВ. Крім того, не проводиться ремонт, модернізація та облаштування кабінетів лікарів первинної та вторинної ланки для роботи із ЛЖВ коштом програми, хоча гроші на це також передбачені програмою.

За словами виконавчого директора БО “100 відсотків життя. Київський регіон” Лади Булах, процес реформування медичної системи міста розпочався успішно, однак дається взнаки відсутність досвіду та упереджене ставлення деяких представників місцевого самоврядування до проблеми подолання ВІЛ/СНІДу: “Хочу підкреслити, що на сьогоднішній день в Києві є все, щоб вести успішну боротьбу з ВІЛ та реалізувати програму Fast Track в зазначений термін. У нас є ресурси, є спеціалісти, є успішний досвід інших міст, який ми готові передавати. Наразі ми активно займаємося децентралізацією надання ВІЛ-послуг і очікуємо, що, перш за все, місцеві управління охорони здоров’я будуть нашими надійними партнерами в цьому процесі. Лише спільними зусиллями органів місцевої влади, медиків та громадських організацій Київ зможе подолати ВІЛ/СНІД”.

Ситуацію із виконанням програми протидії епідемії ВІЛ-інфекції в Києві прокоментував головний лікар КМКЛ №5, директор Київського міського центру СНІДу Олександр Юрченко.

За його словами, у КМЦ СНІДу не було досвіду роботи в програмах такого масштабу, тому процес її реалізації і йде поступово: «Виходячи з попередньої практики, ми взагалі не очікували на окреме бюджетування, тому і розраховували тільки на власні сили. У нас ще з минулого року залишилися деякі суми, на які закупили системи, реактиви, використовували гроші на медикаменти».

Юрченко підкреслив, що для вдалої реалізації Fast Track в Києві дуже не вистачає злагодженої роботи всієї системи охорони здоров’я міста: «Лише силами КМЦ СНІДу неможливо реалізувати всі цілі програми: для цього необхідна консолідація зусиль усіх учасників процесу».

Разом з тим директор КМЦ СНІДу наголосив, що програма і її цілі стали суттєвим поштовхом в боротьбі з епідемією ВІЛ в столиці. Так станом на 1 вересня 2017 на обліку КМЦ СНІДУ перебувало 12 227 людей із ВІЛ, з них 7 838 отримують лікування АРТ (на 01.01.2017  на обліку було 11 454 людини, 6 693 отримували АРТ). Тобто, на сьогоднішній день в Києві з диспансерної групи хворих 93% осіб охоплені антиретровірусною терапією. «Наступне наше завдання, до кінця поточного року достукатися до неактивної диспансерної групи та залучити цих людей до АРТ», говорить Юрченко.

Чи вдасться в кінці реалізації програми досягти результатів «90-90-90»?

Центри СНІДу повністю забезпечені препаратами АРТ: «Тому залишилося тільки виявити і залучити до АРТ людей, які її потребують». За словами Олександра Володимировича, зробити це можна єдиним способом: запровадити децентралізовану видачу АРТ, коли люди, що живуть з ВІЛ зможуть отримувати лікування за місцем свого проживання, у свого районного лікаря.  Тому сьогодні зосередитись потрібно на впровадженні процедури тестування на ВІЛ «на місцях», сімейними лікарями та інфекціоністами, підкреслив Юрченко.

Процес реалізації Міської цільової програми протидії епідемії ВІЛ-інфекції на 2017-2021 роки також прокоментувала менеджер БО «100 відсотків життя. Київський регіон» Ольга Трикуль.

«З огляду на проміжний звіт про хід виконання програми у 2017 році, можна зробити висновок, що кошти бюджету міста Києва витрачаються дуже повільно відносно запланованої суми витрат, – розповіла Ольга Трикуль. «Всього 3,1 млн грн  проти запланованих 41,7млн грн, тобто 7,4 % за 1 півріччя (за даними оприлюдненими на сайті Київської міської Ради – ред.)».

Експерт підкреслила, що для ефективної реалізації програми також необхідно реформувати механізми управління в системі охорони здоров’я.

«Чи можна говорити вже зараз, що Фаст трек не такий швидкий, як того потребує сама назва, сама концепція стратегії? Думаю, що це очевидно: не можна виконати інноваційну програму старими підходами».

На її думку, перерозподіл коштів між виконавцями окремих завдань мав би пришвидшити виконання. «Вочевидь скидання усіх повноважень, які стосуються епідемії ВІЛ, Департаментом охорони здоров’я м. Києва на КМКЛ№5 (КМЦ СНІДу), не є ефективним. КМЦ СНІДу не має окремого тендерного, аналітичного, логістичного відділу для обслуговування коштів і заходів, закладених у паспорті програми. Тому відповідальність за повільний Фаст трек цілком на Департаменті охорони здоров’я, як виконавчого органу Київської міської ради, який не виконує взятих містом Києвом зобов’язань по подоланню епідемії ВІЛ, а безпідставно делегує свої повноваження», – сказала Ольга Трикуль.

Довідка

8 грудня 2016 року Київська міська рада затвердила Міську цільову програму протидії епідемії ВІЛ-інфекції, розраховану на 2017-2021 роки.

Згідно з положеннями програми, ці кошти призначаються для посилення протидії  епідемії ВІЛ. Програмою також визначено, які саме ініціативи повинні  підвищити ефективність системи заходів для запобігання поширенню ВІЛ-інфекції.

 

Стаття створена в рамках проекту, який виконується Благодійною організацією “Світло надії” за підтримки Благодійної організації «Всеукраїнська мережа ЛЖВ»”.


Коментарі для цієї сторінки закриті