Адвокація “під ключ”

Адвокація може бути ефективною лише тоді, коли об’єкт адвокації матиме пряму або приховану вигоду від  змін або отриманих результатів внаслідок цих змін! І це «ЗАКОН» цього рівняння.

«Ми можемо зранку до ночі голосити в ЗМІ про проблеми пацієнтів, відсутність доступу до діагностики або терапії, байдужіст або ігнорування потреб певної категорії громадян (або навіть тваринок), – це все «сотрясаніє воздуха» ((((

«Не витрачайте свою енергію, краще сходіть в спортзал, і потурбуйтесь про власне здоров’я». Саме таку форму адвокації «а це не адвокація, а імітація адвокації», я спостерігаю у неурядовців, які побували на тренінгах, конференціях з адвокації, навіть самостійно проводять такі тренінги, а самі демонструють неефективну адвокацію і мають дитячу позицію до власних невдач в адвокаційній діяльності звинувачуючи часи, обставини, владу, закони, погоду…..

Озвучення проблеми – важливий але лише перший крок низки адвокаційних заходів.

Цього недостатньо для досягнення змін і сталого вирішення проблеми. Після акцентування на соціальній проблемі треба самостійно попрацювати  і мати наступну інформацію про:

.

  • АНАЛІЗ ПРОБЛЕМИ: в цифрах; в динаміці, в наслідках прямих, в наслідках опосередкованих, в об’ємах прояву проблеми на пацієнтах і окремо на громаді.
  • ВАРІАНТИ ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМИ: в методах, методиці, що має зрозумілий алгоритм впровадження, доступним описом пропонованих інновацій;
  • ВАРТІСТЬ ЦИХ ЗАХОДІВ: іноді це копійки, іноді це десятки мільйонів, тому краще мати пару сценаріїв з різною вартістю їх впровадження і впливу – це як взуття в магазинах «Територія низьких цін» та «Інтертоп» ціль їх придбання однакова, а вартість – ні;
  • КОНКРЕТНИХ ВИКОНАВЦІВ ТА ВІДПОВІДАЛЬНИХ: за вирішення проблеми і виконання проадвокатованого рішення. Саме на рівні виконання починаються процеси виділення коштів, зміни в нормативці або навіть напрацювання нових наказів, програм, інтервенцій. А в різних галузях (міністерствах, департаментах, управляннях…), мають різні системи менеджменту і процедури їх затвердження. Треба це знати і вірно планувати зміни;
  • СТРОКИ ДОСЯГНЕННЯ ЦІЛІ  І ПРЯМИХ НАСЛІДКІВ ДОСЯГНЕННЯ АДВОКАЦІЇ: конкретні зміни в житті пацієнтів, які ми адвокатуємо заради змін. Також важливо визначити конкретного службовця (керівника департаменту, голову комісії при міській/обласній раді або головного лікаря КМКЛ, влада і компетенція  якого на пряму розповсюджується на вирішення проблеми).

Я б назвала це «адвокація під ключ» – коли службовцю, від якого залежить рішення «to be or not to be», не треба довго вникати в проблему, залучати своїх колег, створювати робочі групи, проводити додаткові дослідження для пошуку рішень і підрахунку вартості нових практик або програм. Я не кажу, що це все не потрібно, потрібно, але ми повинні це зробити до активних адвокаційних дій і мати вже результати цих етапів адвокації.

Ми, неурядовці, звикли емоційно на підвищених вимагати змін і критикувати владу та її бездіяльність. Це не допоможе нам досягти цілі. Треба ставати поряд з державною системою, допомагати і пропонувати зміни. Це і є «адвокація під ключ». Треба змінювати свою позицію з «критикуючого» в «допомагаючого», виконуючого поряд, разом.

Завдяки системній адвокації  БО «100 відсотків життя. Київський регіон», в місті Києві:
2004 рік – впроваджено першу цільову соціальну програму допомоги ВІЛ-інфікованим дітям за кошти міського бюджету;
2008 рік – відкрито перший комунальний заклад допомоги ВІЛ-інфікованим;
2010 рік – відкрито другий комунальний заклад допомоги ВІЛ-інфікованим;
Протягом 5 років впроваджено дві цільові програми протидії СНІДу. На разі виконується цільова програма на 2017-2020 роки, бюджет якої складає 42 000 грн. У 2018 році фактичні витрати за програмою склали 17 млн. грн.

2016 рік – вперше запроваджено механізм соціального замовлення. Два роки поспіль Департаментом соціальної політики КМДА накуповується соціальна послуга з паліативного догляду на дому для ЛЖВ.

Завдяки нашим ініціативам і конструктивній комунікації, місто з 2018 року змінило 10-річну не продуктивну практику медичної допомоги ЛЖВ лише в центрі СНІДу і почало активну децентралізацію  тестування на ВІЛ,  диспансеризації ЛЖВ, і навіть АРВ препарати пацієнти відтепер отримують через аптечну мережу КП «Фармація».

Децентралізовано програму ЗПТ з 3-ох до 16-ти сайтів протягом 2017-2018 рр.Компетенція та професіоналізм адвокатів БО «100 відсотків життя. Київський регіон» дозволила втілитись в життя вище наведеним ініціативам без застосування агресивних методів та конфронтації з органами місцевої влади. І це наша формула адвокації “під ключ”.

© Лада БУЛАХ,
виконавчий директор БО “100 відсотків життя. Київський регіон”


Коментарі для цієї сторінки закриті